Tuloksia

 

 

Sisulisäikäisten piirinmestaruuksista kilpailtiin 12. - 13.8.2017 Paavo Nurmen stadionilla Turussa.

Paimion Urheilijoiden Emma Tainio voitti 14-vuotiaiden sarjassa neljä mitalia. Emma voitti piirinmestaruuden 100 metrillä ajalla 13.11, Emma sai hopeaa 3-loikassa (10,31) ja 300 metrillä (42.89),  pituudessa  Emma hyppäsi pronssille (484). Miniottelun 40 metrillä 9-vuotiaat Venla Tainio ja Siina Gröndahl juoksivat ennätyksensä ja alle A-rajan, Venla 6.64 (myös seuraennätys) ja Siina 6.84

 

Piirinmestaruuskilpailut 12. - 13.8.2017 Paimion Urheilijoiden tuloksia. T14  100m 1. Emma Tainio 13.11, T14 300m  2. Emma Tainio 42.89, T14 pituus 3. Emma Tainio 484, T14 3-loikka 2. Emma Tainio 10.31, T13 1.000m 8. Vilma Valtonen 3.48,59, T13 200m:n aidat 7. Vilma Valtonen 38.35, T13 keihäs 10. Vilma Valtonen 20,92 , T10 kiekko 10. Miina Valtonen 12.60, T10 keihäs 5. Vilma Valtonen 15.80 (oe), T10 kuula 20. Miina Valtonen 5.34, T10 pituus 20. Miina Valtonen 288 (oe).

T9 miniottelu pituus ja keihäs 5. Siina Gröndahl 277 (337 - 11.10) T9 miniottelu pituus ja kuula 5. Venla Tainio 394  (356 - 4.91), T9 miniottelu 40m ja 1.000m  4. Venla Tainio  (6.64 oe, sre - 4.03,57) 16.  Nessa Kuusivaara 269  ( 7.41 oe - 4.35,51), T9 miniottelu 40m ja korkeus 4. Siina Gröndahl 385  (6.84 oe  - 96)

 

 

 

PAIMION YLEISURHEILUKILPAILUT 15.6.2017

M 800 m


  1. Samuli Raikunen                         LiedPa            2.00,70
  2. Ilkka Varis                             RaumU             2.10,74
  3. Markus Penttinen                        TuUL              2.13,25
  4. Atte Nokka                              OripVe            2.16,01
  5. Thomas Sandberg                         ÅIFK              2.16,70

M Korkeus

  1. Lari Autio                              SalVil                181
         176 181 186
           O  OX XXX
     Heikki Pärnä                            TuUL                   NH
         191
         XXX

M Pituus

  1. Juha Sola                               NaantLöy             6,95 -1,1          
             X  6,89  6,86  6,87  6,94  6,95
          +2,3  +0,6  +1,3  +0,4  +0,3  -1,1
  2. Jarno Auremaa                                                5,95 +0,9          
          1,95     X     X  5,95     X     X
          +1,4  +1,8  +1,1  +0,9  -0,8  -0,8
     Veikko Paavilainen                      PaimU                 DNS               
       
   

P9 60 m


                     Tuuli: +0,2

  1. Lukas Brandt                            NaantLöy             9,51
  2. Viljami Launonen                        NaantLöy             9,99
  3. Joona Auremaa                           NaantLöy            10,06
  4. Niklas Ojanen                           TuUL                10,87

P9 Korkeus

  1. Viljami Launonen                        NaantLöy              123
         096 101 106 111 114 120 123
           O   O   O   O   O   O  XO
  2. Lukas Brandt                            NaantLöy              111
         096 101 106 111 114
           O   O   O   O XXX
  3. Joona Auremaa                           NaantLöy              106
         091 096 101 106 111
           O   O   O   O XXX
  4. Niklas Ojanen                           TuUL                  086
         076 081 086 091
           O   O XXO XXX

P11 60 m


                     Tuuli: +0,2

  1. Luca Jämsen                             SalVil               9,57
  2. Tomi Kuusisto                           TuUL                 9,74
  3. Joose Halonen                           SalVil               9,87
  4. Akseli Koskivainio                      MarttMu             10,10

P11 Kuula

  1. Tomi Kuusisto                           TuUL                 8,27
           8,15   7,50   7,95   8,27   7,97
  2. Niklas Välilä                           LittTU               5,76
           5,26   5,55   5,17   5,38   5,56   5,76
  3. Joose Halonen                           SalVil               5,76
           5,35   5,50      X   5,44   5,49   5,76

P13 200 m


                     Tuuli: -0,2

  1. Aleksi Tauriainen                       PernU               28,65
  2. Tiitus Pökkönen                         LiedPa              30,82
  3. Artturi Grönman                         TurWei              32,03

P13 Kolmiloikka

  1. Artturi Grönman                         TurWei               8,35               
             X  7,72  8,35  8,03  8,27  7,80
                                       

P15 300 m


  1. Juho Haapala                            MaskKa              41,05
  2. Rasmus Haavisto                         MaskKa              42,36
  3. Joona Rasi                              MaskKa              44,68
  4. Vertti Kolkkala                         LiedPa              46,36
  5. Juuso Mäkipere                          LiedPa              47,93

P15 Pituus

  1. William Roihuvuo                        TurWei               5,31 -0,8          
          4,07  4,98  5,06  4,96  5,31  5,13
          +2,7  +0,5  +0,4  +0,7  -0,8  -2,1
  2. Arttu Tauriainen                        PernU                5,22 -0,8          
          5,21  5,22  3,53  5,10  3,36  4,88
          +2,1  -0,8  -1,2  +1,8  -0,2  +0,4
  3. Vertti Kolkkala                         LiedPa               5,09 -0,5          
             X  5,09     X  0,39     X  5,06
          +2,2  -0,5  +1,0  +0,7  -0,8  -1,4
  4. Juuso Mäkipere                          LiedPa               4,96 +1,9          
          4,96  4,73  4,58  4,85     X  4,33
          +1,9  +0,5  +1,9  +1,7  +0,6  -0,8
  5. Jesse Fagerström                        KaarUra              4,35 +2,9  4,12 +1,0
          4,35     X  4,12     X  3,96  3,85
          +2,9  +0,6  +1,0  +0,3  -1,4  -0,1
  6. Arto Steklov                            TurWei               4,07 +1,5          
          3,26  4,07     X     X     X  2,70
          +1,7  +1,5  +2,1  +1,6  -0,7  -2.8

P15 Moukari

  1. Elmeri Eskola                           SäkU                49,38
          49,01  46,56      X      X  49,38      X
  2. Samuel Kotilehto                        NaantLöy            33,65
              X  31,27  31,99      X  33,65      X

M17 100 m


                     Tuuli: -1,1

  1. Konsta Gröndahl                         PaimU               12,43
  2. Juho Haapala                            MaskKa              12,72
  3. Joonas Vuohijoki                        LiedPa              12,93
  4. Teemu Brasier                           TuUL                13,01
  5. Rasmus Haavisto                         MaskKa              13,15
     Veikko Paavilainen                      PaimU                 DNS

M17 400 m


  1. Konsta Gröndahl                         PaimU               57,59
  2. Teemu Brasier                           TuUL                58,91

M17 Keihäs

  1. Roni Samsten                            MaskKa              48,50
              X      X  48,50      X  47,13      X
  2. Konsta Gröndahl                         PaimU               30,66
          30,66      X  28,69  28,46  28,56      X
     Veikko Paavilainen                      PaimU                 DNS
   

M19 100 m


                     Tuuli: -1,1

  1. Oskari Huukkala                         VehmKi              11,95

M19 400 m


  1. Lauri Smolander                         TuUL                55,86
  2. Matias Niinimaa                         NaantLöy            57,06

N 800 m


  1. Amanda Virtanen                         TuUL              2.24,02
  2. Jenni Lautiala                          SalVil            2.34,78
  3. Petra Ojanen                            TuUL              2.55,68
     Laura Valli                             TuUL                  DNS
     Sofia Piispa                            SalVil                DNS

N Pituus

  1. Pinja Kössi                             PaimU                5,11 -0,9          
             X  4,88     X     X  5,08  5,11
          -0,8  -1,1  -0,3  -0,4  -1,1  -0,9
  2. Aliisa Lindeman                         MaskKa               4,38 -0,4          
          4,38     X  4,29     X     X     X
          -0,4  -0,5  -1,0  +0,2  -0,4  -1.0

T9 60 m

 

Erä 1                Tuuli: -1,2

  1. Essi Lokisto                            SalVil              10,08
  2. Venla Ruohola                           LiedPa              10,60
  3. Siina Kossa                             SauvU               11,13
  4. Martta Koskivainio                      MarttMu             12,09
  5. Aada Kanervo                            PaimU               12,13

Erä 2                Tuuli: -1,2

  1. Alisa Launonen                          NaantLöy             9,95
  2. Minea Auremaa                           TuUL                10,34
  3. Siina Gröndahl                          PaimU               10,58
  4. Rosa Karlsson                           TuUL                10,59
  5. Linnea Nieminen                         LiedPa              10,76
  6. Aada Jonckheer-Nurmi                    KaarUra             11,70

T9 Korkeus

  1. Minea Auremaa                           TuUL                  101
         086 091 096 101 106
           O   O   O XXO XXX
  2. Siina Gröndahl                          PaimU                 096
         081 086 091 096 101
           O   O   O   O XXX
  2. Venla Ruohola                           LiedPa                096
         086 091 096 101   
           O   O   O XXX   
  4. Rosa Karlsson                           TuUL                  086
         086 091   
           O XXX

T11 60 m


                     Tuuli: +0,4

  1. Iina Lokisto                            SalVil               9,93
  2. Kiira Tuominen                          LiedPa              10,21
  3. Nessa Rannikko                          SalVil              10,28
  4. Alina Jonckheer-Nurmi                   KaarUra             10,47
  5. Saga Kavander                           PaimU               10,63

T11 Kuula

  1. Kiira Tuominen                          LiedPa               8,42
           8,42   7,63      X   8,00   7,99      X
  2. Nessa Rannikko                          SalVil               8,00
           7,80   7,84   8,00   7,96   7,60   7,18
  3. Iina Lokisto                            SalVil               5,92
           5,23   5,88   5,88   5,82   5,86   5,92
  4. Alina Jonckheer-Nurmi                   KaarUra              5,18
           4,80   4,63   5,05   5,16   5,18   4,88

T13 200 m

  Erä 1                Tuuli: -0,1

  1. Tilda Vuorinen                          PiikkKe             29,26
  2. Viivi Salmelainen                       LiedPa              29,44
  3. Saima Kossa                             SauvU               30,53
  4. Frida Kavander                          PaimU               32,20
     Shania Kössi                            PaimU                 DNS

Erä 2                Tuuli: -0,2

  1. Taika Vuorinen                          PiikkKe             28,38
  2. Helena Koivu                            TurTo               30,36
  3. Pinja Rintamaa                          LiedPa              30,64
  4. Vilma Harilainen                        TurWei              32,23
  5. Krista Puisto                           PaimU               32,43
  6. Essi Hokkanen                           TurWei              32,91

T13 Kolmiloikka

  1. Helena Koivu                            TurTo                9,75               
          9,50  9,51  9,75  9,45  9,21  9,52
                                           
  2. Pinja Rintamaa                          LiedPa               9,63               
          9,29  9,33  9,59  9,63  9,37  9,54
                                           
  3. Saimi Koskivainio                       MarttMu              9,33               
             X  9,05  9,04  9,33  9,29  9,13
                                           
  4. Vilma Harilainen                        TurWei               9,32               
             X  9,13  9,32     X     X  9,08
                                           
  5. Essi Hokkanen                           TurWei               8,88               
          0,08  0,81  8,88  8,12  8,42  8,31
                                       

T15 300 m

  1. Emma Tainio                             PaimU               42,30
  2. Joanna Yli-Suvanto                      KaarUra             44,51
  3. Mimosa Virranheimo                      KaarUra             44,62
  4. Helena Saarinen                         LiedPa              45,33
  4. Sonja Kuusinen                          TuUL                45,33
  6. Siiri Intonen                           NaantLöy            46,69
  7. Tildamaria Laine                        NaantLöy            49,36
  8. Sini Saarinen                           OripVe              50,36

Erä 1           

  1. Sonja Kuusinen                          TuUL                45,33
  2. Tildamaria Laine                        NaantLöy            49,36
  3. Sini Saarinen                           OripVe              50,36

Erä 2           

  1. Emma Tainio                             PaimU               42,30
  2. Joanna Yli-Suvanto                   KaarUra             44,51
  3. Mimosa Virranheimo                 KaarUra             44,62
  4. Helena Saarinen                         LiedPa              45,33
  5. Siiri Intonen                                   NaantLöy            46,69

T15 Pituus

  1. Ilona Ruohola                           TuUL                 4,82 -0,5          
          4,82  4,60  4,79  4,76  4,58  4,44
          -0,5  +0,3  -0,6  -0,5  +0,3  +0,5
  2. Emma Tainio                             PaimU                4,73 -0,6          
          4,43  4,60  4,49  4,73  4,58     X
          -0,5  -0,3  -1,7  -0,6  -0,6  -0,3
  3. Helena Saarinen                         LiedPa               4,55 +0,2          
             X     X  4,07     X  4,55  4,07
          -1,0  -0,5  +0,3  +0,4  +0,2  -0,5
  4. Siiri Lehto                             SalVil               4,42 -1,0          
          4,42  4,18     X  4,11  3,45  4,30
          -1,0  -1,1  -0,7  -0,7  -0,2  -1,0
  5. Viivi Salmelainen                       LiedPa               4,38 -0,2          
             X  4,15     X     X  4,38     X
          -0,6  -0,7  -0,8  -0,6  -0,2  -0,2
  6. Melina Riikonen                         NaantLöy             4,32 -0,2          
          4,21     X  4,32  4,22  4,21     X
          -1,1  -0,8  -0,2  -0,4  -0,4  -0,4
  7. Teea Kainulainen                        SalVil               3,83 -1,1          
          3,76  3,83  3,58     X  3,66     X
          -1,2  -1,1  -0,1  -0,1  +0,7  -0.4

N17 100 m


                     Tuuli: -0,6

  1. Kungi Nzoko                             TuTo                13,48
  2. Helena Saarinen                         LiedPa              13,92
  3. Nea Rekola                              TurTo               14,10
  4. Petra Ojanen                            TuUL                15,99

N17 400 m


  1. Sunna Penttinen                         TuUL              1.01,45
  2. Eeva Koivu                              TuTo              1.02,88
  3. Laura Leimola                           TuUL              1.05,51
  4. Ella Koho                               LiedPa            1.07,08
  5. Miina Rahtu                             LiedPa            1.08,04
  6. Anu Saarinen                            OripVe            1.08,35

N17 Keihäs

  1. Annika Jalo                             PaimU               40,39
          36,59  40,39      X  37,09  38,79  37,89
  2. Matilda Laurila                         SomernVei           37,10
          34,75  35,85  37,10  34,56  36,34  36,14
  3. Mirette Riikonen                        NaantLöy            32,48
          32,48      X  30,86      X  30,34      X
  4. Elina Kauranen                          LoimLei             31,10
          29,82  31,10  30,97  30,11  29,07  27,95

N19 100 m


                     Tuuli: -0,6

  1. Pihla Kössi                             PaimU               13,48
  2. Judith Kavander                         TuUL                13,70

N19 400 m


  1. Pihla Kössi                             PaimU             1.03,04
  2. Judith Kavander                      TuUL              1.06,05

N19 Pituus

  1. Pihla Tuominen                          MarttMu              5,03 -0,3          
          3,79  4,92  4,99  4,98  5,03  4,98
          -0,7  -0,6  +0,4  -0,4  -0,3  -0,5
  2. Noora Lehtonen                          KaarUra              4,97 +1,1          
             X  4,93  4,97  4,92     X     X
          -0,5  -0,1  +1,1  -1,0  -0,8  -0,3
     Pihla Kössi                             PaimU                 DNS